Kto może transportować zmarłych?

To, kto i jaki sposób może transportować zmarłych zależy od tego, czy ciało spoczywa w trumnie, czy zostało skremowane, a prochy znajdują się w urnie. Podczas gdy transport trumny jest obwarowany bardzo rygorystycznymi przepisami, w stosunku do przewożenia urn regulacje są dużo luźniejsze.

Kto i jak może przewozić urnę z prochami?

Urna z prochami musi być szczelnie zamknięta, tak, aby prochy nie rozsypały się. Ponadto powinna być przewożona przez osoby uprawione (czyli rodzinę lub osobę wskazaną w testamencie), w sposób, który zapewni prochom zmarłej osoby należyty szacunek. Są to jedyne warunki, które trzeba spełnić podczas przewożenia urny. Środek do jej transportu nie został sprecyzowany w przepisach.

Zasady, dotyczące przewozu zwłok w trumnie

Zasady, dotyczące przewozu zwłok są dużo bardziej rozbudowane. Przede wszystkim nie można przewozić trumny osobiście, własnym środkiem transportu. Zajmują się tym specjalne firmy, w praktyce domy oraz zakłady pogrzebowe, które uzyskały wcześniej stosowne zezwolenie na taką działalność. Dysponują one środkami transportu, przeznaczonymi wyłącznie do przewozu zmarłych. Samochody takie muszą spełniać szereg wymogów.

Po pierwsze, muszą być właściwie oznakowane, z kabiną kierowcy odizolowaną od miejsca umieszczenia trumny. Po drugie, trumna musi być zabezpieczona przed przemieszczaniem się. Co więcej, w karawanie powinny znajdować się środki dezynfekcyjne, służące do zmywania i odkażania podłogi. W końcu część auta z miejscem na trumnę pozbawiona jest siedzisk dla pasażerów. Nasza flota aut marki Mercedes została dodatkowo wyposażona w noktowizor, ułatwiający jazdę w nocy i we mgle oraz w elektryczny wózek, służący do włożenia trumny jeden metr przed pojazdem. Samochody przystosowane są również do przewozu kwiatów oraz sprzętu pogrzebowego.

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. Szukając domu pogrzebowego, warto znaleźć firmę, oferującą kompleksowe usługi, w tym przewóz ciała eleganckimi karawanami. Decydując sie na skorzystanie z naszych usług zyskasz pewność, że ostatnia droga zmarłego będzie godna i zorganizowana z należnym mu szacunkiem.

Dom Pogrzebowy Gójscy s.c.
ul. Grenadierów 34
04-073 Warszawa