48 (22) 870 68 95pogotowie pogrzebowe 24h48 601 995 959pogotowie kremacyjne 24 h

Transport zwłok na terenie kraju — najważniejsze procedury


Transport zwłok na terenie kraju nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem i nie wymaga też konieczności dopełnienia zbyt wielu formalności. Najlepiej skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zapewni kompleksowe wsparcie od strony organizacyjnej. Warto jednak znać pewne podstawowe warunki i przepisy, jakie obowiązują przy przewozie ciała zmarłego.

Przewóz zmarłego na terenie Polski

W przypadku transportu ciała zmarłego na odległość mniejszą niż 60 km na terenie kraju nie wymaga ubiegania się o specjalne zezwolenia. Wszystkich niezbędnych informacji powinien udzielić zakład pogrzebowy, który świadczy usługi przewozu zwłok. Nasz Dom Pogrzebowy Gójscy zapewnia usługi Pogotowia Pogrzebowego, które działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Wystarczy skontaktować się z nami, a udzielimy wszystkich niezbędnych informacji na temat wszystkich formalności wymaganych w urzędach, kościele czy na cmentarzu. Zapewnimy transport zwłok na terenie całego kraju. Zmarłych odbieramy z domów rodzinnych, domów opieki, szpitali, hospicjów, a następnie przewozimy do chłodni znajdującej się w naszym zakładzie w dzielnicy Praga-Południe.

Dysponujemy flotą karawanów pogrzebowych przystosowanych do transportu zwłok, które gwarantują spokojny i bezpieczny przewóz zmarłego w odpowiednich warunkach sanitarnych. Dbamy również o wszelkie niezbędne dokumenty oraz wspieramy naszych klientów w sprawach organizacyjnych związanych z pochówkiem.

Transport zwłok na odległość powyżej 60 km

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 23 lutego 2005 r. w sprawie wydawania zezwoleń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich w przypadku transportu ciała zmarłego na odległość powyżej 60 km na terenie kraju niezbędne jest uzyskanie zezwolenia powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca, z którego zwłoki lub szczątki są przywożone. Zezwolenie wydawane jest na pisemny wniosek podmiotu uprawnionego do ich pochowania. Zwykle można je uzyskać “od ręki”, nie później niż w terminie trzech dni od dnia złożenia wniosku.

Transport zwłok przewożonych na odległość większą niż 60 km musi być realizowany w odpowiednich warunkach. Nasz Dom Pogrzebowy posiada odpowiednie zaplecze techniczne, własną chłodnię oraz rozbudowaną flotę pojazdów przystosowaną do przewozu zwłok nawet na dużych odległościach. Świadczymy kompleksowe usługi związane z transportem zwłok na terenie całego kraju — zgodnie z przepisami prawa i wymogami sanitarnymi.

Wróć