48 (22) 870 68 95pogotowie pogrzebowe 24h48 601 995 959pogotowie kremacyjne 24 h

BLOG

Podstawowe kwestie związane z pogrzebemŚmierć bliskiej osoby to traumatyczne wydarzenie, bez względu na okoliczności. I chociaż takim doświadczeniom towarzyszą duże emocje, to jednak trzeba znaleźć w sobie siłę na to, aby dopełnić wszystkich niezbędnych czynności związanych z dopełnieniem niezbędnych formalności oraz organizacją pogrzebu. W tym artykule podpowiemy, co należy zrobić po śmierci zmarłego i jak przygotować pochówek.

Pierwsze kroki po nastąpieniu zgonu

Jeśli do śmierci doszło w domu, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pogotowiem ratunkowym w celu oficjalnego stwierdzenia zgonu i wystawienia karty zgonu. Z kolei w szpitalu dokument ten wystawia lekarz prowadzący, a wydaje dział statystyki szpitala.

Następnie osoby odpowiedzialne za organizację pochówku powinny skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać ze wsparcia naszego Domu Pogrzebowego Gójscy. Dla ułatwienia przypomnę, że w ramach naszej usługi prowadzimy Pogotowie Pogrzebowe, które działa całodobowo 7 dni w tygodniu, dlatego można się z nami skontaktować od razu po stwierdzeniu zgonu. Podpowiemy, jak należy postępować w pierwszych momentach od śmierci, a także pomożemy w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z późniejszą organizacją pochówku. Oprócz tego dysponujemy rozbudowanym zapleczem technicznym, w tym własną chłodnią i flotą pojazdów przeznaczonych do przewozu zwłok, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie przez całą dobę.

Dopełnienie niezbędnych formalności

Karta zgonu (a dokładniej: Karta statystyczna do karty zgonu), stanowiąca potwierdzenie zgonu, to podstawowy dokument, który musimy uzyskać. Pozwala ona na przewóz zmarłego do kostnicy (miejskiej lub domu pogrzebowego) oraz pochówek zgodny z procedurami. Co więcej, na jej podstawie można ubiegać się o uzyskanie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Akt zgonu upoważnia do uzyskania zasiłku pogrzebowego, który przeznaczony jest na opłacenie pochówku.

Transport zwłok

Jeśli zgon nastąpił z dala od miejsca zamieszkania bądź pochówku zmarłego, bliscy muszą zorganizować przewóz ciała. W tym przypadku również można skorzystać z pomocy naszego Domu Pogrzebowego, który zapewnia usługi z zakresu transportu zwłok na terenie całego kraju. Posiadamy odpowiednio przystosowane do tego celu pojazdy oraz stosowne warunki techniczne i sanitarne, dlatego też gwarantujemy bezpieczny i sprawny przewóz.

Kremacja

Jeśli ciało zmarłego ma zostać skremowane (spopielone), należy skontaktować się Domem Pogrzebowym Gójscy, który zapewni obsługę w tym zakresie. Proces kremacji zwłok przeprowadzamy z poszanowaniem godności osoby zmarłej. Oprócz tego pomagamy w dopełnieniu wszystkich formalności związanych z procesem kremacji.

Trumna lub urna

W zależności od specyfiki pochówku, bliscy powinni wybrać trumnę (przy pochówku tradycyjnym) lub urnę (w przypadku kremacji). W tym przypadku wszystko zależy od decyzji organizujących pochówek - ich preferencji lub wytycznych pozostawionych za życia przez zmarłego.

W przypadku urn można skorzystać z naszej oferty, gdyż zapewniamy urny w różnych wielkościach, kształtach i wykonane z różnych materiałów - metalu, drewna, stali nierdzewnej, brązu, miedzi, mosiądzu, ceramiki, szkła i kamienia.

Ceremonia pogrzebowa

Wydawać by się mogło, że organizacja ceremonii pogrzebowej to najbardziej wymagające wyzwanie dla bliskich pogrążonych w smutku. Tymczasem wystarczy skorzystać z usług profesjonalnego zakładu pogrzebowego, a wszystkie kwestie związane z pochówkiem zostaną powierzone w ręce specjalistów.

Tak właśnie jest w Domu Pogrzebowym Gójscy, który stara się maksymalnie odciążyć rodziny od wszelkich absorbujących kwestii organizacyjnych związanych z pogrzebem. Wystarczy tylko ustalić z nami szczegóły i określić wymagania związane z pogrzebem, a my zajmiemy się wszystkim rzetelnie, profesjonalnie i zgodnie z oczekiwaniami. Mamy ponad 30-letnie doświadczenie w prowadzeniu ceremonii pogrzebowych w każdym rytuale wyznaniowym i na każdym wskazanym przez Klienta miejscu pochówku. Tradycyjne ceremonie prowadzone są przez księdza, a w przypadku pogrzebów świeckich zapewniamy wsparcie Mistrza Ceremonii.

Oprócz tego nasz Dom Pogrzebowy oferuje szeroki wybór niezbędnych akcesoriów funeralnych, możemy zadbać o oprawę muzyczną i odpowiednie nagłośnienie uroczystości pogrzebowej, a także świadczymy usługi z zakresu tanatokosmetyki (czyli kosmetyki pośmiertnej).

 

 


Wróć do bloga