48 (22) 870 68 95pogotowie pogrzebowe 24h48 601 995 959pogotowie kremacyjne 24 h

BLOG

Jak zorganizować pogrzeb świecki?W wyniku postępującej laicyzacji społeczeństwa rośnie liczba pogrzebów świeckich, prowadzonych przez mistrzów ceremonii. Obecnie to aż 2% organizowanych pochówków. Takie pogrzeby są niemniej uroczyste i podniosłe, jak te wyznaniowe, chociaż ich przebieg w dużej mierze uzależniony jest od woli oraz życzeń rodziny.

Zastanów się, czy organizacja pogrzebu świeckiego to dobra decyzja

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy w przypadku naszej zmarłej bliskiej osoby niereligijny pochówek jest uzasadniony. Jeśli wyraziła jego wolę w testamencie, należy ją bezwzględnie wypełnić. Jeśli deklarowała się jako ateistka lub agnostyczka, również można rozważyć pochówek świecki. Rzadziej zdarza się, aby pogrzeby z udziałem mistrza ceremonii odbywały się w przypadku zmarłych, przynależących do kościoła katolickiego.

Ustal przebieg pochówku z mistrzem ceremonii

Pierwszym etapem przygotowania pogrzebu świeckiego jest sformułowanie mowy pogrzebowej. Konstruuje ją rodzina razem z mistrzem ceremonii. W mowie nie ma odniesień religijnych, podkreślone są natomiast zasługi zmarłego oraz jego charakter. Przemówienie powinno podkreślać ból bliskich i wyrażać żal za zmarłą osobą. Mistrz wygłasza mowę w miejscu ostatniego pożegnania, na przykład w kaplicy domu pogrzebowego. Wystąpienie mistrza ceremonii może być poprzedzone krótką oprawą muzyczną, dlatego warto wcześniej przygotować odpowiednie utwory na przykład z repertuaru muzyki klasycznej. Kolejno swoje przemówienia wygłaszają członkowie rodziny i przyjaciele. Po nich następuje odprowadzenie trumny na miejsce spoczynku, gdzie mistrz ceremonii wygłasza ostatnią, krótszą mowę pożegnalną, a ciało zostaje złożone do grobu.

Obecnie większość domów pogrzebowych, w tym nasz, organizuje pochówki świeckie, wychodząc naprzeciw zachodzącym zmianom społecznym. Jeśli jest się zdecydowanym na taki sposób pożegnania bliskiego zmarłego, warto jednak upewnić się, czy dany zakład podejmie się zadania oraz w jaki sposób przebiega organizacja pochówku. 


Wróć do bloga