48 (22) 870 68 95pogotowie pogrzebowe 24h48 601 995 959pogotowie kremacyjne 24 h

Co wpływa na cenę pogrzebu?


Na ogólne koszty pogrzebu tak naprawdę wpływa wiele czynników, dlatego też podanie jednej kwoty jest właściwie niemożliwe. Każdy zakład pogrzebowy ustala indywidualnie cenę na podstawie usług, z których chcą skorzystać klienci. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, tworząc taki wstępny kosztorys.

Najważniejsze czynniki wpływające na koszt pogrzebu

Pierwszym czynnikiem, który trzeba uwzględnić w ogólnych kosztach pogrzebu, jest miejsce pochówku. W tym przypadku ceny są zróżnicowane, gdyż cmentarze, zarówno komunalne, jak i wyznaniowe, w różnych miastach ustalają je samodzielnie. Wpływa na nie również konkretna lokalizacja grobu oraz wysokość naliczanych opłat przez administrację cmentarza. Oprócz tego trzeba doliczyć też koszt wykopania grobu. Nieco mniejsze wydatki dotyczą pochówków w istniejących już grobach rodzinnych.

Przy organizacji pochówku trzeba też zadbać o trumnę lub urnę. W tym przypadku ceny zależą od m.in. materiału, z jakiego zostały wykonane oraz ich dekoracyjności. Rozpiętość cenowa jest jednak bardzo duża, dlatego też każdy może wybrać rozwiązanie dostosowane zarówno do indywidualnych preferencji, jak i możliwości finansowych.

Przy pochówku urnowym trzeba uwzględnić też koszty usług z zakresu spopielenia zwłok oraz trumny kremacyjne. Zwykle niezbędne jest również przechowanie ciała w chłodni oraz przygotowanie przed procesem kremacji.

Kolejny czynniki to opłaty za usługi pogrzebowe, w których skład najczęściej wchodzi m.in. organizacja ceremonii pogrzebowej, transport ciała, przechowanie ciała w chłodni do dnia pogrzebu lub kremacji, kwiaty i wieńce, obsługa pogrzebu, przewóz karawanem w dniu pochówku. Oprócz tego można zdecydować się także na nagłośnienie uroczystości pogrzebowej, kosmetykę pogrzebową, klepsydry i nekrologi itp. Oprócz tego dom pogrzebowy może zapewnić kompleksowe wsparcie przy dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z pochówkiem. Od tego, jakich usług oczekujemy, zależy ogólny koszt organizacji pogrzebu.

Na pewne wydatki trzeba przygotować się też podczas organizacji uroczystości pogrzebowej. Chociaż teoretycznie wpłaty są dobrowolne, to jednak w praktyce niezbędne będzie przekazanie parafii około kilkuset złotych. W przypadku pogrzebów świeckich stosowną opłatę uiszczamy Mistrzowi Ceremonii, który dba o odpowiedni przebieg uroczystości.

 

Wróć